چسب های پرسلانی

چگونه چسب کاشی و سرامیک مناسب را انتخاب کنیم؟

امروزه، استفاده از کاشی و سرامیک تنوع زیادی پیدا کرده است چرا که در زیبایی نمای داخلی و بیرونی ساختمان تاثیرگذار می‌باشند. برای نصب آنها نیاز به موادی هست که چسبندگی دائمی آنها را بر روی سطوح تضمین کند و از این رو استفاده از چسب کاشی و سرامیک توصیه می‌شود.

انواع چسب کاشی و سرامیک

چسب های کاشی و سرامیک در انواع مختلفی تولید می‌شوند که باید بنابر کاربرد موردنظر، چسب مخصوص را انتخاب کرد زیرا هر کدام از آنها، مزایا و کاربرد خاص خود را دارند. در ذیل به تعدادی از این چسب ها اشاره شده است:

 1. چسب کاشی و سرامیک پودری: این نوع چسب، به صورت پودری می‌باشد که اساس آن از سیمان و انواع ملات خشک می‌باشد. این نوع چسب به گونه‌ای طراحی شده است که پس از ترکیب با آب و خشک شدن، در برابر آب و رطوبت غیر قابل نفوذ می‌شود. همچنین می‌توان از این نوع چسب، برای نصب کاشی بر روی کاشی های قدیمی استفاده کرد. از دیگر مزایای آن می‌توان به استحکام و مقاومت بالای آن، ماندگاری طولانی، قدرت بالای چسبندگی، امکان استفاده در هر گونه محیطی، سرعت بالای نصب و تمیزی کار اشاره کرد.
 2. چسب های خمیری: از این نوع چسب ها بیشتر برای نصب کاشی ها بر روی دیواره‌های بتنی یا گچی استفاده می‌شود. چسب های خمیری مقاومت بالایی در برابر رطوبت، اسید و مواد نفتی دارند. البته لازم به ذکر است که هنگام استفاده از چسب های خمیری برای دیوارهای کاهگلی، خاکی و یا گچی نسبت به تراز بودن آن مطمئن شد و بهتر است قبل استفاده از چسب، سطوح این دیواره‌ها را سیمان اندود کرد.
 3. چسب های پرسلانی: این گونه چسب ها، استحکام و انعطاف‌پذیری بالایی دارند و برای نصب انواع سنگ ها، کاشی‌ها و موزاییک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 4. چسب استاندارد: دارای قدرت چسبندگی بالایی هستند و قابل استفاده برای نصب سنگ‌های طبیعی و موزاییک‌های با قابلیت جذب آب می‌باشد.
 5. چسب دوجزئی: این نوع چسب برای نصب کاشی هایی که در معرض فشار سنگین هستند، کاربرد دارد و قابلیت انعطاف‌پذیری، مقاومت کششی و چسبندگی بالایی دارد‌.
 6. چسب استخری: همانطور که از اسم آن مشخص است برای نصب کاشی بر روی کف و دیواره‌های داخلی استخر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع چسب در برابر آب، نفوذناپذیر است و می‌تواند دامنه گرمایی وسیعی را تحمل کند.
 7. چسب بلوک AAC: برای چسباندن بلوک‌های AAC همچون هبلکس و سیلکس استفاده قرار می‌گیرد.

نکات مهم هنگام استفاده از چسب کاشی و سرامیک

 • در ابتدا باید میزان چسب براساس مساحت موردنظر تعیین شود.
 • هنگام استفاده از چسب کاشی و سرامیک، باید مرطوب یا خشک بودن سطوح بررسی شود.
 • برای انتخاب و خرید یک چسب کاشی و سرامیک خوب، به علامت استاندارد و اصل بودن آن دقت شود چراکه در صورت بی‌کیفیت بودن آن، ممکن است به کاشی و سرامیک ها آسیب وارد کند و چسبندگی و مقاومت بالایی نداشته باشد.
 • بر روی بسته‌ی چسب کاشی و سرامیک، نکات و توصیه‌هایی هنگام استفاده از آن درج شده است که بهتر است به آنها دقت داشته باشید.
 • قبل از استفاده از چسب کاشی و سرامیک، بهتر است که دمای محیط بررسی شود و بنابر توصیه بهتر است که کاشی کاری را در دمای پایین انجام ندهید.
 • بنابر محل استفاده، از چسب مخصوص آن محل استفاده کنید.
 • بهتر است سطوح مورد نظر را قبل از کاشی کاری تمیز کنید تا بتواند عملکرد بهتری داشته باشد.