چسب آب بندی با روش ملات استر

چسب آب بندی با روش ملات استر

چسب آب بندی با روش ملات استر برای اندودکاری کردن و ایجاد زیرسازی بر روی دیوارها و سطوح مختلف که از آجر، بلوک سیمانی، بلوک لیکا، بلوک بتن و سایر مصالح ساختمانی از این قبیل به کار می‌رود، استفاده می‌شود. ملات استر یک لایه اولیه است که برای ساخت زیرسازی و استر به کار می‌رود.

از ملات استر بر روی سطوح مختلف استفاده می‌شود تا این سطوح برای انجام کارهایی از قبیل؛ نصب کاشی و سرامیک، ملات کشی نهایی و دیگر کارهای لازم آماده شوند. در واقع از چسب آب بندی با روش ملات استر برای تراز کردن و یکنواخت کردن سطح زیرین کار استفاده می‌کنیم.

چگونه چسب آب بندی با روش ملات استر را آماده کنیم؟

برای آماده کردن ملات استر، در یک ظرف مناسب مقدار لازم ملات اضافه می‌کنیم. برای مثال یک پاکت سی کیلویی ملات، به نسبت هر پاکت مقدار آب لازم برای تهیه ملات استر ۵/۵ لیتر آب می‌باشد. در حدود شش تا هشت دقیقه این مخلوط را هم می‌زنیم تا به قوام کافی برسد. این ملات استر بعد از این زمان آماده است تا در سطوح مورد نظر به کار برده شود. برای آماده کردن ملات استر از ترکیب این مواد می‌توانید از دستگاه‌های مختلف مثلا همزن برقی، همزن بسته شده روی دریل، میکسر کوچک کارگاهی و دستگاه ملات پاش استفاده کنید. البته می‌توانید به طور دستی نیز مواد را ترکیب کنید.

برای استفاده از ملات استر و اندود کردن سطحی که می‌خواهیم روی آن کار انجام دهیم، ابتدا سطح کار را با آب مرطوب می‌کنیم. برای کشیدن ملات استر بر روی سطح با توجه به اینکه حجم کار چقدر است و با دست و یا دستگاه ملات پاش می‌توان این کار را انجام داد. سطوح مورد نظر که قصد داریم روی آن کار انجام دهیم، باید آنها را از هر گونه آلودگی موجود پاک کنیم، چربی و گرد و غبار روی سطوح را به خوبی تمیز کنیم. هر گونه پوسیدگی وجود دارد آن را بر طرف کنیم. در هنگامی که تابش آفتاب شدید است، سطوح را بپوشانیم تا از تابش آفتاب جلوگیری شود. 

وقتی می‌خواهیم به طور دستی ملات استر را به کار ببریم، ابتدا با استفاده از کمچه ملات را به روی سطح پرتاب می‌کنیم، در ادامه با به کار بردن شمشه آن را صاف و تراز می‌کنیم. در صورتی که از دستگاه ملات پاش برای این کار استفاده می‌کنیم، می‌توانیم از ملات پاش کوچک و یا بزرگ ملات استر را به سطح مورد نظر می‌پاشیم و در ادامه نیز دوباره از شمشه برای صاف کردن و تراز ملات استفاده کنیم. در هنگام استفاده از ملات استر ضخامت آن اغلب در حدود یک و نیم تا دو سانتیمتر می‌شود. در صورتی که به تراکم بیشتری از این ملات احتیاج باشد، از ملات در لایه‌های بیشتری استفاده می‌کنیم، چند لایه از ملات روی هم ایجاد می‌کنیم تا تراکم ملات به حد مورد نیاز افزایش یابد.

چگونه ملات استر را در انبار نگهداری کنیم؟

این نوع ملات اغلب در پاکت‌های به اندازه سی کیلو بسته‌بندی می‌شود و در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. در صورتی که بخواهیم این محصول را در انبار نگهداری کنیم، در شرایط و محیط خشک، منوط به اینکه این نوع پاکت‌ها با سطح زمین برخورد و تماس نداشته باشند می‌توان آن را انبار کرد.