انتخاب چسب کاشی و سرامیک بر چه مبنایی انجام می‌شود؟

در مورد انتخاب چسب کاشی و سرامیک چندین سوال وجود دارد که باید هنگام مقایسه گزینه‌های چسب کاشی از خود بپرسید، مانند موارد زیر:

چه نوع کاشی استفاده ‌می‌شود؟

اگر کاشی‌های سرامیکی کوچک را استفاده می‌کنید، معمولاً چسب آماده مناسب است. با این حال، کاشی‌های سرامیکی با ابعاد بیش از ۳۰×۳۰ سانتی‌متر به چسب پودری نیاز دارند. از طرف دیگر، اگر کاشی‌هایی با فرمت بزرگ، کاشی‌های چینی یا کاشی‌های سنگ طبیعی نصب می‌کنید، توصیه می‌شود از یک چسب انعطاف‌پذیر استفاده کنید.

کاشی‌ها کجا گذاشته ‌می‌شوند؟

اگرچه معمولاً چسب‌های مخلوط آماده برای دیوارهای داخلی مناسب هستند اما اگر کف را کاشی ‌می‌کنید، به چسب پودری نیاز دارید.

بستر زیر کاشی‌ها چیست؟

انتخاب چسب کاشی و سرامیک می‌تواند بسیار متنوع باشد. اگر روی گچ تازه، تخته گچ یا تخته سیمانی کاشی می‌کنید، می‌توانید هم از مخلوط آماده و هم از چسب پودری با انعطاف کم استفاده کنید. اگر چه، در صورت امکان، همیشه توصیه می‌شود که به‌جای گچ تازه، مستقیماً روی تخته‌های گچی یا سیمانی کاشی‌کاری کنید. اگر نیاز دارید که مستقیماً روی گچ تازه کاشی کنید، یک پرایمر برای مهر و موم کردن سطح و بهبود استحکام باند نیاز دارید.

انتخاب چسب کاشی و سرامیک برای سطوح چوبی بسیار مهم است. چرا که این نوع سطوح ‌می‌توانند منبسط و منقبض شوند. بنابراین شما فقط ‌می‌توانید با یک چسب انعطاف‌پذیر کار کنید. بسیاری از کاشی‌کارها تخته‌های پشتیبان کاشی را روی تخته‌های کف یا تخته‌لایه قرار می‌دهند که سطح محکم‌تر و پایدارتری ایجاد شود. از طرف دیگر، اگر روی بتن یا روکش سیمانی، کاشی نصب می‌کنید و گرمایش در کف دارید، به چسب پودری با انعطاف‌پذیری بیشتری نیاز خواهید داشت.

دوغاب چه رنگی است؟

اگر از کاشی سنگی متخلخل یا دوغاب بسیار کم‌رنگ استفاده ‌می‌کنید، بهتر است از چسب سفید استفاده کنید. این کار از جذب هر رنگی از چسب به دوغاب یا حتی خود کاشی‌ها جلوگیری می‌کند. تمام این موارد بخشی از استانداردهای انتخاب چسب کاشی و سرامیک به حساب می‌آید.