نکات مهم در مورد چسب کاشی و سرامیک چیست؟

ممکن است این موضوع عجیب به نظر برسد، اما بسیاری از صاحبان خانه‌ها نکات مهم در مورد چسب کاشی و سرامیک را نمی‌دانند.

ممکن است این موضوع عجیب به نظر برسد، اما بسیاری از صاحبان خانه‌ها نکات مهم در مورد چسب کاشی و سرامیک را نمی‌دانند. هنگام اجرای پروژه کاشی‌کاری می‌خواهید از نتیجه موفقیت‌آمیز آن اطمینان حاصل کنید، بنابراین باید نکات مهم در مورد چسب کاشی و سرامیک را بدانید.

انتخاب چسب کاشی و سرامیک مناسب

هنگام انجام هر پروژه کاشی‌کاری، چه دیوار و چه کف، انتخاب چسب کاشی و سرامیک مناسب مهم است. مواد افزودنی بسیاری وجود دارد که می‌توان آن‌ها را به چسب کاشی اضافه کرد. این مواد، امکان نصب انعطاف‌پذیر را فراهم می‌کنند. همچنین دیوار کاشی شده را ضدآب و مقاوم می‌کنند. این موضوع برای محیط‌های مرطوب مانند حمام از اولویت برخوردار است.

یکی از نکات مهم در مورد چسب کاشی و سرامیک این است که شما بدانید دقیقاً به چه چسبی نیاز دارید. انواع مختلفی از چسب کاشی در انبار سازندگان محلی وجود دارد که شامل چسب‌های مبتنی بر سیمان، خمیر مخلوط آماده، چسب سریع و… می‌شود. دانستن اینکه برای پروژه کاشی‌کاری خود چه چیزی ‌می‌خواهید، انتخاب محصول را آسان‌تر می‌کند.

نکات مهم در مورد چسب کاشی و سرامیک در هنگام خرید

  • نوع کاشی مورد استفاده (سرامیک، چینی، سنگ طبیعی)
  • آیا به نصب سریع نیاز دارید؟
  • آیا سطح انعطاف‌پذیر است یا سفت؟
  • آیا حمام یا اتاق مرطوب را کاشی می‌کنید؟

ارائه این اطلاعات هنگام خرید چسب کاشی باعث می‌شود نه تنها محصول صحیح را خریداری کنید، بلکه هر گونه افزودنی لازم را نیز برای آن در نظر بگیرید.

کاشی‌های سرامیکی و سرامیکی لعابدار: چسب‌های استاندارد برای نصب این کاشی‌ها در شرایط داخلی و خشک ایده‌آل هستند.

کاشی‌های چینی: به دلیل ماهیت متراکم بدنه کاشی چینی، از چسب‌هایی با ویژگی‌اتصال قوی‌تر استفاده می‌شود.

کاشی‌های سنگ طبیعی مانند مرمر، تخته سنگ و ماسه سنگ: این کاشی‌ها متخلخل هستند و استفاده از چسب معمولی (استاندارد) ممکن است منجر به سخت شدن و یکپارچگی چسب و حتی لکه شدن کاشی‌ها شود. چسب‌های استاندارد به‌کندی می‌چسبند. بنابراین اجازه می‌دهند آب بیشتری به کاشی‌ها نفوذ پیدا کند. به‌ویژه چسب‌های متخلخل مانند سنگ طبیعی. برای کاشی‌های سنگ طبیعی تیره رنگ، مانند گرانیت و کاشی‌های مرمر تیره رنگ، از چسب با استحکام بالا کمک گرفته می‌شود.

یکی از نکات مهم در مورد چسب کاشی و سرامیک این است که شما به محیط کاشی‌کاری شده سه روز استراحت دهید. یک چسب استاندارد امکان اعمال دوغاب را پس از ۲۴ ساعت و تردد پا را بعد از ۴۸ ساعت فراهم می‌کند. در مکان‌هایی که نمی‌توان اتاق را بدون استفاده رها کرد و ترافیک بالاست، چسب سرعتی گزینه مناسبی است. دوغاب این چسب پس از ۴ ساعت و تردد بعد از ۶ ساعت برقرار می‌شود. هر دو مورد به محل و شرایط محیطی بستگی دارد.

نکات اجرایی مهم در مورد چسب کاشی و سرامیک

کاشی‌کاری روی مجموعه نازک قدیمی ممکن است بر طول عمر و دوام کاشی‌های جدید تأثیر بگذارد. از آنجایی که ست نازک قدیمی کاملاً صاف و تراز نیست، کاشی‌های تازه نصب شده بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرند و در نهایت می‌شکنند.

تسطیح‌سازی

تسطیح‌سازی از نکات مهم در مورد چسب کاشی و سرامیک است. برای پاک کردن چسب قدیمی از یک کف‌کوب استفاده کنید. برای صاف کردن سطح نیز می‌توانید از سنگ‌زنی کف کمک بگیرید. آسیاب کف را به جلو و عقب بکشید تا ناحیه یکنواخت شود. هنگامی که سطح قدیمی تراز شد، می‌توانید ست نازک جدید را اعمال کنید و کاشی‌کاری را شروع کنید.

ضخامت چسب کاشی چگونه تعیین می‌شود؟

به طور کلی، ضخامت چسب کاشی باید در حدود ۳.۶۴ اینچ (۱ میلی‌متر) برای کاشی‌های دیوار باشد. برای کف‌های بتنی ۷.۳۲ اینچ (۲.۵ میلی‌متر) و برای کف‌های چوبی ۸.۱ اینچ (۳ میلی‌متر) مناسب خواهد بود. این ضخامت به نوع چسب و نوع کاشی نیز بستگی دارد. یک قانون کلی این است که هر چه کاشی سنگین‌تر و بزرگ‌تر باشد، چسب باید ضخیم‌تر باشد.

ضخامت چسب کاشی به نوع چسبی که استفاده می‌کنید و سطحی که روی آن کاشی می‌کنید، نیز بستگی دارد. برای زدن چسب روی سطح از یک ماله ناچ مناسب استفاده کنید. همچنین می‌توانید از یک ماله بریدگی ۶ میلی‌متری برای دستیابی به یک بستر چسب ضخیم ۳.۶۴ اینچی (۱ میلی‌متر) برای کاشی‌کاری دیوار استفاده کنید. ماله بریدگی ۱۰ میلی‌متری را نیز می‌توان برای کف‌های بتنی استفاده کرد تا بستری با ضخامت ۷.۳۲ اینچ (۲.۵ میلی‌متر) بدست آورد. برای دستیابی به بستر چسبنده به ضخامت ۱.۸ اینچ (۳ میلی‌متر) نیز می‌توانید از ماله ۱۲ میلی‌متری برای کف چوبی استفاده کنید.