پودر بند کشی پلیمری

پودر بند کشی پلیمری

استفاده از پودر بند کشی پلیمری که به راحتی در دسترس است، علاوه بر بندکشی کردن کاشی و سرامیک، باعث افزایش ویژگی چسبندگی و کاهش نفوذ رطوبت در بین کاشی و سرامیک می‌شود.

در هنگام کاشی کاری استفاده از پودر بند کشی پلیمری به منظور پر کردن فضای بین کاشی و سرامیک، باعث افزایش خاصیت ضد آب کنندگی می‌شود. استفاده از این پودر بند کشی همچنین موجب زیبایی کار نیز می‌شود. امروزه به دلیل پیشرفت تجهیزات کاشی کاری استفاده از دوغاب به منظور بندکشی کردن کاشی و سرامیک به ندرت انجام می‌شود و رایج نیست. محصولات مختلفی به منظور بندکشی کردن کاشی و سرامیک در بازار وجود دارد، از جمله آنها پودر بند کشی پلیمری است.

این نوع پودر بند کشی برای پر کردن درز بین کاشی ها از موادی همچون مواد شیمیایی آلی، پودر معدنی، رزین‌هایی از جنس پلیمر تشکیل شده است، این مواد قابلیت استحکام در پودر بند کشی پلیمری ایجاد می‌کنند که باعث می‌شود پودر بند کشی پلیمری به خوبی و به طور یکپارچه در بین کاشی ها جای بگیرد. استفاده از این نوع پودر بند کشی، علاوه بر بندکشی کردن کاشی و سرامیک هم چنین باعث افزایش ویژگی چسبندگی و کاهش نفوذ رطوبت در بین کاشی و سرامیک می‌شود. استفاده از پودر بند کشی پلیمری که به راحتی در دسترس است، مقاومت و استحکام کاشی را افزایش می‌دهد، سرعت کاشی کاری را زیاد می‌کند، زیبایی کار را بیشتر می‌کند. 

ساختار اثربخشی پودر بند کشی پلیمری

از جمله مواد تشکیل دهنده پودر بند کشی پلیمری می‌توان به مواردی همچون: سیمان، فیلر میکرونیزه شده، مواد معدنی، رزین اکریلیک، اشاره کرد. نرم بودن دانه‌بندی مواد اشاره شده و همچنین استفاده از چسب پودری در فرآیند تولید این نوع پودر بند کشی باعث می‌شود وقتی این پودر بند کشی با آب ترکیب می‌شود، یک ملات یک دست به وجود می‌آید که قوام کافی جهت پر کردن فضای بین کاشی و سرامیک را دارد و می‌توان بندکشی کاشی و سرامیک را با آن انجام داد. پودر بند کشی پلیمری حاصل دارای کیفیت مناسب است و به آسانی بین درز سرامیک و کاشی قرار می گیرد و فضای خالی بین آن ها را کاملا پر می‌کند.

خواص و مزیت های پودر بند کشی پلیمری

  • خاصیت چسبندگی پودر بند کشی پلیمری در حدی بالا است که خیلی محکم به کاشی و سرامیک می چسبد.
  • استفاده از این نوع پودر بند کشی باعث می‌شود نفوذ آب و رطوبت بین کاشی و سرامیک به کمترین حد ممکن برسد.
  • این پودر بند کشی دارای پایداری در مقابل شرایط مکانیکی و فیزیکی، گرمازدگی و سرمازدگی است.
  • دارای استحکام و ماندگاری در برابر مواد اسیدی و هم چنین اثرات مواد شوینده است.
  • این پودر بند قابلیت این را دارد که به آن پیگمنت اضافه کنیم تا ملات رنگی شود.
  • ساختار پودر بند کشی پلیمری در مقابل انقباض مقاوم است.
  • دارای قوام و پایداری است بنابراین در هنگام کار ریزش نمی‌کند و با پخش شدن باعث از بین رفتن تمیزی و زیبایی کار نمی‌شود.

استفاده از پودر بند کشی ذکر شده نیاز به داشتن مهارت و آموزش  خاصی ندارد. کیفیت این نوع پودر بند باعث شده که، کاربران در هنگام کار از به کارگیری روش‌های سخت گذشته بی نیاز باشند، و یک بند کشی تمیز را انجام دهند.