چسب آب بندی با روش ملات نرمه کشی

چسب آب بندی با روش ملات نرمه کشی

برای آماده کردن نرمه سیمان و انجام نرمه کشی، دو لیتر آب و مقدار دو لیتر چسب آب بندی بتن را با هم ترکیب می‌کنیم. در ادامه با نسبت یک به دو پودر سنگ و سیمان را اضافه می‌کنیم سپس دو پیمانه از پودر سنگ را با چسب آب بندی بتن و آب ترکیب می‌کنیم.

اصلا نرمه کشی یعنی چه؟ نرمه کشی چه کاربردی دارد؟ در نرمه کشی از نرمه سیمان استفاده می‌شود. نرمه سیمان یک خمیر است که از ترکیب کردن پودر سنگ، سیمان و چسب آب بندی بتن و آب ساخته می‌شود. از نرمه کشی و نرمه سیمان برای ایجاد و اجرای یک زیرسازی و برای آب بندی کردن استخر، نصب کاشی، برای رنگ کردن استخر، برای ساخت رنگ اپوکسی استفاده می‌شود همچنین برای ساخت رنگ پایه لازم برای رنگ کردن استخرهای عمومی، استخر خانگی، استخرهای موجود در باغ و ویلا، استخرهایی که در کشاورزی برای ذخیره آب استفاده می‌شود، نیز از نرمه کشی استفاده می‌شود. نرمه سیمان نیز که شامل چسب آب بندی بتن است، در نرمه کشی نقش مهمی دارد.

نرمه کشی با استفاده از سیمان، و ترکیب چسب آب بندی بهترین لایه برای آب بندی کردن در انواع استخر است.

چگونه نرمه سیمان را برای نرمه کشی آماده کنیم؟

برای آماده کردن نرمه سیمان و انجام نرمه کشی، دو لیتر آب و مقدار دو لیتر چسب آب بندی بتن را با هم ترکیب می‌کنیم. در ادامه با نسبت یک به دو پودر سنگ و سیمان را اضافه می‌کنیم. سپس دو پیمانه از پودر سنگ را با چسب آب بندی بتن و آب ترکیب می‌کنیم. همه این مواد را یا با دست (در هنگام کار از دستکش استفاده کنید تا به دستتان آسیب نرسد) و یا با میکسر کاملا مخلوط کنید. تا جایی که یک خمیر نرمه سیمان با قوام به دست آورید، تا حد لازم پودر سنگ و پودر سیمان به مواد اضافه کنید. وقتی خمیر نرمه سیمان به قوام کافی رسید، می‌توانید از آن برای نرمه کشی استفاده کنید. از یک ماله آهنی استفاده کنید، نرمه سیمان آماده شده را با استفاده از این ماله آهنی بر روی سطوح مختلف، دیوار استخر، مخزن بتن برای ذخیره آب، سطح آجری، دیوار بلوک بکشید. با ماله آهنی خمیر را یکنواخت کنید. از این خمیر برای لایه زیر کاشی و سرامیک و آب بندی سطوح مختلف استفاده می‌شود. سطحی که قرار است روی آن نرمه کشی انجام دهید، مرطوب کنید. این کار باعث می‌شود میزان چسبندگی بین نرمه سیمان و استر سیمانی افزایش یابد، همچنین این رطوبت از خشک شدن آب نرمه سیمان جلوگیری می‌کند تا نرمه سیمان بعد از ماله کشی دچار ترک و شکستگی نشود و به طور صاف و صیقلی خشک شود. 

بهترین گزینه برای ایجاد لایه زیر بندی استر ماسه و سیمان است. استفاده از این مواد باعث می‌شود که نرمه سیمان در طول نرمه کشی یکنواخت باشد. برای افزایش مقاومت و ماندگاری نرمه سیمان و لایه آب بندی، در ملات نرمه کشی که برای نرمه کشی کردن استخر و مخزن مورد استفاده برای ذخیره آب، استفاده می‌شود، می‌توانیم از مواد عایق کننده استفاده کنیم. اضافه کردن مواد آب بندی در نرمه سیمان باعث می‌شود که نرمه سیمان دچار ترک نشود. هم چنین وجود این مواد در نرمه سیمان باعث آسان شدن نصب کاشی و سرامیک می‌شود. استفاده از چسب در ملات نرمه سیمان باعث می‌شود که نرمه سیمان ماندگاری بیشتری پیدا کند.