بررسی نورپردازی داخلی

در این مقاله می‌خواهیم به بررسی نورپردازی استاندارد و انواع نورپردازی بپردازیم. با خواندن این مقاله می‌توانیم اطلاعات بیشتری را در زمینه‌ی نورپردازی به دست آوریم.

در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با نورپردازی داخلی یک مکان و همچنین اجرای نور در آن بپردازیم. همچنین بگوییم که چگونه نور می‌تواند بر زیبایی و آرامش محیط تاثیر گذار باشد؟ به طور کلی ما می‌توانیم به دو صورت نورپردازی یک مکان را انجام دهیم. اولین مورد برای ایجاد نور، نور طبیعی می‌باشد. لذا می‌‌توان با تنظیم کردن تعداد پنجره‌ها، ابعاد و اندازه آنها، این نور را ایجاد نمود. دومین نوع ایجاد نور، نورهای غیر طبیعی و مصنوعی می‌باشند که ما این روزها از آنها با عنوان لامپ یاد می‌کنیم. لامپ‌های بسیار مختلفی وجود دارند که در دیزاین‌های متفاوت به اجرا درمی‌آیند. یکی از جدیدترین نوع لامپ‌ها نورهای خطی هستند.

لاینر های خطی اغلب در سقف خانه‌ها و همچنین در قرنیزها به کار می‌روند. نحوه نورپردازی آنها به صورت کاملا نامحسوس بوده، به طوری که فرد شاید در نگاه اول متوجه منبع نور نشود. نوع دیگر از نورپردازی مصنوعی، لوسترها می‌باشند که مسلما دارای ظاهری بسیار شکیل و زیبا بوده و کاملاً محسوس به شمار می‌آیند. البته در این میان ما می‌توانیم لامپ‌های دیواری را نیز مشاهده نماییم. نکته حائز اهمیت و قابل بحث نورهای خطی هستند.

امروزه این نورها می‌‌توانند به رنگ‌‌های مختلف در نورپردازی یک محیط شرکت کنند. برای مثال علاوه بر نورهای سفید، می‌توان نورهای خطی را با رنگ بنفش، صورتی، قرمز، زرد، آبی و غیر مشاهده نمود. با توجه به اینکه این نور می‌خواهد در چه بخشی از خانه قرار بگیرد می‌‌تواند دارای رنگ متفاوتی باشد.

ترکیب نور در نورپردازی

به طور رایج از نور سفید و زرد در منازل استفاده خواهد شد. در نظر داشته باشید که یک نورپردازی استاندارد باید علاوه بر ایجاد زیبایی، به سلامت افراد نیز صدمه‌ای وارد نکند. لذا ترکیب کردن نورها می‌تواند مورد اهمیت واقع شود. چراکه ترکیب نورهای سفید با زرد می‌تواند از آسیب رساندن به چشم و دید افراد جلوگیری نماید. با ترکیب کردن این دو رنگ، یک نور متعادل ایجاد شده که به چشم آسیب نخواهد رساند.

مقایسه‌ی نور متمرکز و عمومی

 گاهی اوقات برخی از مکان‌ها نیاز به نورپردازی متمرکز دارند. برای مثال سالن‌های غذاخوری یا آشپزخانه و به طور کلی بخشی که در آن میز غذاخوری وجود دارد. نیاز به نورهای متمرکز دارند. این نورها بایستی به صورت متمرکز به روی میز غذاخوری وارد شده و سپس در تمامی سطح آن پخش شوند. اما برخلاف آن سالن پذیرایی نیاز به نور متمرکز نداشته، بلکه تمامی بخش‌های آن بایستی به یک اندازه روشنایی داشته باشند. به همین دلیل از نورهای پراکنده و فراگیر برای این مکان استفاده خواهند نمود. نورهای خطی از نوع نورهای عمومی و فراگیر هستند.

لذا به صورت کاملاً یکنواخت یک اتاق نشیمن، اتاق پذیرایی و یا به اصطلاح هال را روشن خواهند نمود. این نور ها به علت عمومی و فراگیر بودن کمتر چشم افراد را اذیت می‌کنند. در کلام آخر در رابطه با نورپردازی یک مکان باید گفت که برای اجرای درست و دقیق نورپردازی بهتر است، ابتدا مکان را شناسایی نموده، سپس نوع نور را انتخاب نمایید. بعد از آن می‌بایست بهترین برندها را برای به اجرا درآوردن نور انتخاب نموده و اعمال کرد.